понеділок, 21 березня 2016 р.

Портфоліо вчителя фізики та інформатики Солобковецької ЗОШ І-ІІІ ст. Мартинюк Світлани Анатоліївни


https://docs.google.com/presentation/d/1kRGY83zWs8Y8_ZUgCZ_h-3t1XQIy5PgIMJ3oUMJbUco/edit#slide=id.p4

Самоаналіз педагогічної діяльності вчителя фізики, інформатики та астрономії Мартинюк Світлани Анатоліївни

Тема над якою я працюю: Активізація розумової діяльності учнів шляхом використання інноваційних технологій.
Мета - забезпечити розуміння учнями змісту їхньої діяльності на уроках фізики інформатики, тобто того, чого вони повинні досягти в результаті уроку і що від них очікує вчитель.
Моє кредо:  "Справжній педагог повинен любити те, чому навчає і любити тих, кого навчає".
Освіта: вища, 2009 рік, Кам’янець -Подільский  національний університет ім.. І. Огієнка  «Фізика. Інформатика»
Місце роботи:  Солобковецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Педагогічний стаж: загальний стаж роботи – 7 років, стаж роботи за спеціальністю – 7 років, класним керівником -  3 роки.
Кваліфікаційна категорія: спеціаліст
На сьогоднішній день в моїй професійній діяльності постало ряд складних питань щодо визначення стратегій формування й розвитку успішної особистості учня, використовуючи інноваційні технології та досягнення у сучасній методичній науці. Процес самореалізації особистості повинен чітко регламентуватися суспільними чинниками – умовами життя учня в шкільному середовищі, вдома, на вулиці, взаємодією з ровесниками, батьками, вчителями. Педагог має створити сприятливі умови для успішного розвитку кожного вихованця, зважаючи на його вікові та психологічні особливості, підготувати навчально-методичну базу.
Термін "інновація" означає оновлення процесу навчання, який опирається, головним чином, на внутрішні фактори. Запозичення цього терміна пов'язане з бажанням виділити мотиваційний бік навчання, відмежуватися від чергових "переможних методик", які за короткий час повинні дати максимальний ефект незалежно від особливостей групи та окремих учнів, їхніх бажань, здібностей тощо.
Інноваційні технології - це цілеспрямований системний набір прийомів, засобів організації навчальної діяльності, що охоплює весь процес навчання від визначення мети до одержання результатів.
Реформування освіти в Україні в найближчі роки передбачає її перебудову з метою впровадження в освітню практику таких технологій, які б створили максимально сприятливі умови для розвитку і саморозвитку особистості учня, виявлення та активного використання його індивідуальних особливостей у навчальній діяльності. Працюючи над своєю проблемою я зрозуміла, що розумова діяльність учнів активується при правильній побудові уроку з елементами інноваційних технологій.
Використання інноваційних технологій на уроках фізики вимагає особливої підготовки. Вважаю, що до таких уроків потрібно писати сценарії, органічно “вплітаючи” в них і справжній експеримент, і віртуальний (реалізований на екрані монітора). Особливо хочеться відзначити, що моделювання різних явищ ні в якому разі не замінює  “живих” дослідів, та в поєднанні з ними дозволяє на більш високому рівні пояснити зміст того чи іншого матеріалу. Такі уроки викликають в учнів справжній інтерес, примушують працювати всіх і якість знань при цьому помітно зростає.
Реалізація інноваційної педагогічної технології передбачає наявність діалогової взаємодії учителя та учнів. У контексті педагогічної інноватики я представляю урок, як соціальну систему, яка забезпечує взаємодію «вчитель-учень», «учень-учень», відтак головною є не передача інформації, а організація учнів для освоєння інформації. Навчання предмета, яке реалізується на уроці, передбачає навчання учнів особистій діяльності та оволодінню змістом предмета, побудоване на основі самоосвіти учнів у навчальному процесі.
 Метою такого уроку для мене є досягнення ідеалізованого результату. Тому я маю здійснити такі кроки:
1) передбачення можливих результатів;
2) вибудувати програму дій учителя й учнів на досягнення результату, виконання завдань уроку.
         Функції такого уроку: розвивати особистісну діяльність учнів з оволодіння знаннями; формувати міцні мотиви навчання та реалізувати поняття самостійності; формувати моральні основи, забезпечувати орієнтацію та загальнолюдські цінності. Результати роботи вчителя, що реалізує інноваційні технології, передбачають:
·                     цілеспрямованість діяльності на уроці;
·                     індивідуально-особистісний підхід до учня;
·                     диференційований підхід до навчання;
·                     володіння теоретичним матеріалом та вміння привести у відповідність зміст навчального процесу, методи і форми організації розумової діяльності.
Процес навчання - не автоматичне вкладання навчального матеріалу в голову учня. Він потребує напруженої розумової роботи дитини та її власної активності в цьому процесі.
Знання з фізики лише тоді закріплюються у свідомості учня, коли він неодноразово застосовує їх у практичній діяльності, при розв’язуванні задач.
Допомогти учневі сформувати вміння оперувати своїми знаннями при розв’язуванні задач – це значний крок в розвитку його інтелектуальних здібностей.
Шлях у подоланні труднощів в навчанні з розв’язування задач знаходжу у використанні алгоритмів. Систематичне застосування загальних правил і принципів при розв’язуванні типових задач формує в учнів навички розумової роботи. Знання й отримання алгоритму допомагає учневі розвивати аналітичне мислення і творчу уяву. Навчання розв’язання задач проводжу поетапно.
Головна умова успішного розв’язування учнями задач – знання формул, фізичних закономірностей, правильного розуміння фізичних величин, а також одиниць їх вимірювання. Тому на першому етапі проводжу повторення всіх основних формул, які будуть необхідні при розв’язуванні задач з даної теми. Роблю це так. На планшетках друкую всі необхідні формули (кожну окремо). Почергово вивішую їх на додатковому стенді і детально повторюю з учнями:
·            значення кожної літери, що входить у формулу;
·            одиниці вимірювання фізичних величин.
Потім пропоную учням гру «Знайди мене» (у ході гри формула забирається, проте учні її вже не забувають).
Наприклад, організація роботи з формулою закону Кулона: F = k
Завдання учням: якщо інші фізичні величини відомі, як знайти q1; q2; r?
Учні в зошитах самостійно знаходять шукану величину, потім коментують шлях її знаходження.
Таким чином, кожна формула повторюється, фіксується і закріплюється в пам’яті учня під час його самостійної роботи в зошиті.
           Однак для того, щоб отримати бажані результати кожного уроку, треба поєднати духовний зміст педагогічної діяльності з досконалою формою її реалізації. Завдання інноваційної діяльності на уроках полягає у виконанні різноманітних за обсягом видів робіт, що залежать від змісту нововведення, його мети, термінів та засобів. Навчання з використанням інноваційних технологій якісно перевищує класичну освіту. Воно інтегрує процеси, які не можна об'єднувати в межах класичної освіти.
         Засобом залучення учнів до формування активної розумової діяльності та розкриття їх як особистості є застосування інтерактивних методів викладання фізики, інформатики та астрономії. Тому часто проводжу диспути, конкурси,конференції,уроки-екскурсії, уроки-узагальнення та ін. Навіть якщо це звичайний урок, я намагаюсь внести в нього фрагменти нестандартності, щоб зацікавити своїх учнів до фізики, інформатики.
Застосування інноваційних технологій, які будуються на комплексному психологічному вивченні особистості всіх учасників навчально-виховного процесу, дає можливість позитивно розвивати їхню інтелектуальну, соціальну, духовну сфери, сприяє соціальному самоствердженню й культурному само створенню. Наявність різноманітних освітніх технологій є результатом творчого підходу вчителя до справи. Добре відомо, що до курсу фізики в середніх навчальних закладах входять розділи, вивчення і розуміння яких потребують розвинутого образного мислення, уміння аналізувати й порівнювати. У першу чергу йдеться про такі розділи, як «Молекулярна фізика», «Електродинаміка»,«Ядерна фізика», «Оптика».
Необхідно зазначити,що учні,а особливо учні класів гуманітарного профілю, не володіють необхідними навичками мислення для глибокого розуміння явищ, процесів, які описані в цих розділах. У таких випадках на допомогу приходять сучасні засоби навчання, і в першу чергу – ПК. Такі уроки викликають в учнів справжній інтерес, змушують працювати всіх,навіть слабко підготовлених дітей. Якість знань при цьому відчутно зростає.
Комп’ютер підвищує і стимулює інтерес до навчання, активізує розумову діяльність і ефективність засвоєння нового матеріалу, допомагає учням, які пропускають заняття через хворобу, сприяє розвитку самостійності учнів. Комп’ютерні уроки потребують особливої підготовки. Потрібно чітко визначати мету, якої ми хочемо досягти. До таких уроків треба писати сценарії, продумано «вплітати» справжній і віртуальний експерименти. Варто пам’ятати, що моделювання різних явищ у жодному разі не замінить справжніх дослідів, а в сукупності з ними дасть змогу на вищому рівні пояснити фізичні закономірності.
Організація інноваційних технологій забезпечує:
·            підтримку групових та індивідуальних форм навчання у процесі вивчення фізики в умовах класно-урочної системи;
·            створення комфортних умов комп’ютерної підтримки традиційних і новаторських технологій навчання фізики;
·            створення дидактичних основ технології дистанційного навчання фізики як комп’ютерної особистісно-зорієнтованої технології навчання;
·            підвищення пізнавального інтересу учнів до вивчення фізики шляхом створення умов самостійного дослідження природних явищ (середовище дослідницька лабораторія);
·            диференційований підхід до вивчення фізики;
·            формування навичок розв’язування задач практичного та дослідницького характеру;
·            структуризацію змісту навчання фізики та активізацію опорних знань;
·            формування технічних знань (на прикладі вивчення будови і принципу дії машин і механізмів).

За умови проведення навчального заняття з фізики в комп’ютерному класі учні мають змогу:
·            завантажити вибраний вчителем фрагмент заняття із сервера мережі;
·            передати інформацію про виконання навчального завдання, запропонованого вчителем, на сервер;
·            відстежити на сервері проходження учнями запропонованих викладачем елементів курсу;
·            вивести на екран та зберегти статистичні дані з вибраного учнем (кількість пройдених елементів, кількість правильних відповідей, кількість та характер помилок).
Щоб викладання предмета фізики було проблемно-емоційним, сприяло підвищенню творчої активності учнів,учням надається можливість попрацювати із додатковим матеріалом (посібниками, бібліографічними даними, ресурсами Інтернету тощо) і підготувати інформаційні матеріали про вчених. Сучасна система навчання вимагає від учителя нових підходів до охоплення великого обсягу інформації. Неможливо одній людині знати все, навіть у якійсь вузький сфері знання. До того ж численні факти добре запам’ятовують комп’ютери. Учні ж повинні мати цілком інші навички: думати, розуміти суть речей, осмислювати ідеї та концепції і вже на основі цього вміти шукати потрібну інформацію, трактувати її та застосовувати в конкретних умовах, формулювати й відстоювати особисту думку.
Важливе значення мають комп’ютерні експерименти та лабораторні роботи, які входять до складу програмно-педагогічних засобів (ППЗ) з фізики. Слід зауважити, що віртуальні експериментальні завдання можуть бути корисними тільки за умов ретельної підготовки вчителя до його введення в структуру уроку. При цьому важливим етапом підготовки та проведення комп’ютерної лабораторної роботи є обговорення з учнями обмежень моделі, її заставлення з відповідним реальним явищем.
Змістовна комп’ютерна підтримка уроків фізики та інформатики  може бути різноманітною:
·     відео-й анімаційні фрагменти – демонстрації фізичних явищ, класичних експериментів, технічних додатків;
·     комплекти задач для самостійної та групової роботи зі зразками розв’язувань і можливістю перевірки результатів комп’ютерним експериментом;
·     включення в хід уроку історичного, довідкового, табличного матеріалу;
·     набори нестандартних, творчих завдань креативного типу, для виконання яких учням потрібно мати можливість проводити додатковий пошук та здійснювати перетворення інформації;
·     анімаційні малюнки, логічні схеми, інтерактивні таблиці тощо, які використовуються в процесі пояснення, закріплення, систематизації того, що вивчається.
Однією з беззаперечних переваг засобів мультимедіа є можливість розроблення на їх основі інтерактивних комп’ютерних презентацій з фізики.
Застосовуючи на уроках фізики мультимедійні технології, демонструю: мікросвіт , взаємодії, сили, спостереження за зірками і т.д., тобто за короткий час демонструю процеси, які проходять впродовж місяців, років і навіть століть; знайомлю з явищами, що мають звукове відображення; проводжу практичні та лабораторні роботи. Все це дозволяє вивести сучасний урок на якісно новий рівень: підвищувати статус вчителя; впроваджувати в навчальний процес інформаційні технології; розширювати можливості ілюстративного супроводу уроку; використовувати різні форми навчання та види діяльності в межах одного уроку; ефективно організовувати контроль знань, вмінь та навичок учнів
                 Сучасна методика спонукає як найбільше приділяти уваги самостійності учнів в опрацюванні навчального матеріалу, а це, в свою чергу, сприяє формуванню розумової діяльності школярів. Тому в 9–11 класах пропоную самостійно підготувати цікаву інформацію до теми яка планується вивчатися і представити її у вигляді комп’ютерної презентації. Користуючись додатковою літературою, відшукати цікавинки з теми, задіяти сучасні технології.
         Ефективною і цікавою формою активізації розумової діяльності учнів є уроки-конкурси на кращу презинтацію (5 клас), на кращий графічний малюнок (6 клас) тощо. Члени журі оцінюють кожного з учасників конкурсу певною кількістю балів і нагороджують переможців.
            Охоче використовую методом «Мікрофон» в якому  учні беруть активну участь в загальногруповому обговоренні, який можна застосовувати для оперативного залучення учнів до діяльності, взаємодії, актуалізації опорних знань чи мотивації навчальної діяльності, як узагальнення (підсумок) на будь-якому етапі уроку.
  З метою розвитку творчого та гнучкого мислення, вільного висловлення думки використовую «Мозковий штурм». Метод передбачає вироблення спільними зусиллями кількох рішень з конкретної проблеми, збирання якомога більшої кількості ідей щодо проблеми від усіх учнів протягом обмеженого періоду, актуалізацію опорних знань чи мотивацію навчальної діяльності. Далеко не всі учні мають зацікавлення до навчання як такого, бо з’являються нові технологічні аспекти, які відволікають учня від навчання. Телевізійні програми, мережа «Інтернет» тощо. Саме ці фактори змушують мене шукати нові, більш активні форми і методи навчання, зокрема, використання інформаційних технологій на уроках. Досвід переконує, що комп'ютер сприяє не тільки розвитку самостійності, творчих здібностей учнів, його застосування дозволяє змінити саму технологію надання знань, зробити урок більш наочним і цікавим. Комп'ютер забезпечує активізацію діяльності учнів на уроці, сприяє здійсненню диференціації та індивідуалізації навчання, розвитку спеціальної або загальної обдарованості, формуванню знань, посилює міжпредметні зв'язки. Все це дає можливість покращити якість навчання.
У своїй роботі надаю перевагу використанню створених власних уроків, зокрема мультимедійних супроводів, адже мультимедіа – це сучасна комп'ютерна інформаційна технологія, що дозволяє об'єднувати в одній комп'ютерній програмно-технічній системі текст, звук, відеозображення, графічне зображення та анімацію (мультиплікацію).  Кожен із застосовуваних інформаційних компонентів має власні виражальні засоби та дидактичні можливості, що спрямовані на забезпечення оптимізації процесу навчання. Підготовка друкованих роздаткових матеріалів (контрольні, самостійні роботи, дидактичні картки для індивідуальної роботи);
1.     Мультимедійний супровід пояснення нового матеріалу (презентації, аудіо-, відеозаписи реальних лекцій, навчальні відеоролики, комп’ютерні моделі фізичних експериментів);
2.     Проведення комп’ютерних лабораторних робіт;
3.     Обробка учнями експериментальних даних (побудова таблиць, графіків, створення звітів);
4.     Контроль рівня знань з використанням тестових завдань;
     Наприклад, під час вивчення теми «Ізопроцеси в газах» діти можуть не лише уявити але побачити різницю між кожним процесом. Вважаю, що систематичне використання комп'ютера на уроці, зокрема систем презентацій, сприяє підвищенню якісного рівня використання наочності на уроці; зростанню продуктивності уроку; реалізації інтеграції; логічному викладу навчального матеріалу, що значно підвищує рівень знань учнів; зміні ставлення школярів до комп'ютера: вони починають сприймати його як універсальний інструмент для роботи в будь-якій галузі людської діяльності. Використання комп'ютерних технологій та Інтернету є інноваційним для вивчення фізики, що дозволить стимулювати інтерес учнів до цікавої науки, зекономити час для творчої співпраці моєї та учнів.
Мета проведеного дослідження полягала у виявленні ефективних шляхів  вчителя фізики до використання інноваційних технологій навчання. Показниками яких є :
• уміння оптимально обирати з урахуванням специфіки класу і цілей навчання конкретну технологію навчання фізики;
  здатність  самостійно  варіювати власну професійну діяльність як вчителя фізики при зміні внутрішніх і зовнішніх чинників навчального процесу;
   здатність вносити у процес навчання фізики нове по відношенню до власної системи діяльності, вдосконалювати форми, методи і засоби навчання фізики, постійно відшуковувати їх оптимальне поєднання;
  творче ставлення до навчання і практичної професійної діяльності;
  об’єктивна    самооцінка    власної     системи      професійної     діяльності, відкритість для аргументованої критики і корекції, здатність до самокоригування;
  прагнення до   високої    культури    педагогічної діяльності    в    якості вчителя фізики – здатність планувати свою професійну діяльність, намагання дотримуватися високої технологічної дисципліни, раціональна організація і зміст робочого місця вчителя фізики, неухильне дотримання правил безпеки;   
• володіння авторською системою діяльності на рівні вміння здійснити апробацію у реальному навчальному процесі з фізики;
  представлення авторської системи діяльності на основі концепції технологізації навчального процесу з фізики у вигляді дипломної роботи та її аргументований захист.
Практика підтверджує, що інформаційні технології дають можливість проведення навчальних занять із фізики, інформатики різних типів як за змістом, так і за формою, реалізуючи водночас пізнавальні, розвивальні та дослідницькі дидактичні функції використання комп'ютерних технологій.
У своїй професійній діяльності стикаюсь з такими труднощами, як: 
• Неоднорідний склад учнів у класі, необхідність розвинути кожного, призводить до деякого перекосу в бік учнів, які мають низькі навчальні здібності і низький рівень мотивації.
Їм деколи приділяю більше часу на шкоду здібним дітям.
• Невідповідність матеріально-технічної бази.
Тому я намагаюся всі недоліки уникнути тикам чином.
• Забезпечення диференціації змісту дидактичним матеріалом, створення учням умов вибору.
• Вибудовування з учнями, які проявляють інтерес до предмету фізика, індивідуальних навчальних планів.
• Системне застосування в освітньому процесі уроку проектних і дослідницьких методів, конструктивне використання інформаційно-комунікаційної технології

  Як показав мій власний досвід - методика використання таких нестандартних, поки що, мультимедійних уроків значно підвищує зацікавлення учнів предметом фізика.
Слід зазначити, що застосування інноваційних технологій навчання в системі, поряд з традиційними видами робіт, якнайкраще забезпечує поліпшення якості підготовки учнів до ЗНО та подальшого навчання, суттєво змінює роль і місце педагога та учня в системі «вчитель-інформаційна система-учень». Таким чином,я  очікую, що подальша систематична організація індивідуальної та самоосвітньої діяльності учнів з використанням інноваційних технологій навчання на моїх уроках  сприятиме формуванню здібностей самовдосконалення (а саме навчити самого себе), а значить подоланню лінощів, обмеженості сучасних учнів.

        Саме означені інноваційні технології дають міцний стимул розумовій, пізнавальній, пошуковій, дослідницькій, проектній активності і самостійності учнів. 

вівторок, 8 березня 2016 р.

Опис досвіду роботи класного керівника Мартинюк Світлани Анатоліївни

https://docs.google.com/presentation/d/19ByFdag7lWwa804St0QjQIJ6g-Kkqv1mPsQNDQLrdFA/edit?usp=sharing

Конкурсна робота "Класний керівник року 2015"

Анкета 
учасника Всеукраїнського конкурсу «Класний керівник року»
Прізвище, ім’я, по батькові: Мартинюк Світлана Анатоліївна
Дата народження: 16.12.1986 рік
Місце проживання: 32100 смт. Ярмолинці
вул. О. Кошового 25, Хмельницька обл.
Паспортні дані: НВ 584330 виданий 30.11.2010 Ярмолинецьким  РВГУ МВС України в          Хмельницькій  області
Освіта: вища, 2009 рік, Кам’янець -Подільский  національний університет ім.. І. Огієнка  «Фізика. Інформатика»
Місце роботи: Солобковецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів  Педагогічний стаж: загальний стаж роботи – 7 років, стаж роботи за спеціальністю – 7 років, класним керівником -  3 роки.
Кваліфікаційна категорія: спеціаліст
Державні нагороди: немає
Клас, у якому є класним керівником: 11 клас
Мова викладання : українська
Проблема над якою працюю: Створення колективу, який складається із організованих і готовий до життя в соціумі особистостей.
Інноваційні форми роботи та технології, що використовую у роботі: інтерактивне навчання, проектні технології, колективні творчі справи, технології виховання успішної особистості, технології саморозвитку особистості.
Педагогічне кредо: Мій клас і я одна «сім’я», виховую дітей як власних.

12.10.2015рік                                                                                   __________


Загальний опис досвіду

Тема досвіду: «Створити колектив, який складається із організованих і готовий до життя в соціумі особистостей»
Автор досвіду: класний керівник  Солобковецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Мартинюк Світлана Анатоліївна
Адреса досвіду:  Солобковецька загальноосвітня школа І-ІІІ ст. с Солобківці, Ярмолинецький район,  Хмельницька область
Сфера застосування:  загальноосвітні заклади .
Актуальність досвіду полягає в тому, що на сучасному етапі розвитку суспільства педагоги все помітніше усвідомлюють гостру потребу у створенні та реалізації індивідуального підходу до учня,  як одного з принципів організації навчально-виховної роботи, що обґрунтовується сучасною психологією і педагогікою. Розвиток індивідуальних здібностей і талантів молоді, забезпечення умов їх самореалізації. Формування у дітей і молоді уміння міжособистісного спілкування та підготовки до життя в умовах ринкових відносин. Такий підхід має сприяти більш цілеспрямованому, гармонійному розвиткові особистості школяра як громадянина і творчого, професійно діючого працівника.
Наукові концепції та теорії : Після того як стикнулася з деякими суперечливими питаннями, вирішила звернути свою увагу на інноваційні технології виховання учнів. Ознайомилася з авторським проектом  «Концепція громадянського виховання учнів у системі загальної середньої освіти України .» Автор Іван Осадчий і даний проект зацікавив мене своїми ідеями як виховати гідного громадянина та успішну особистість. Використовую проект протягом трьох років і маю чіткі результати, особливо з питань відносин учнів до інших учнів та до майбутнього нашої країни. Ми з класом працюємо за такою схемою:
Основна педагогічна ідея досвіду:
·        особистісне зростання кожного вихованця;
·        духовний та інтелектуальний розвиток учнів;
·        засвоєння морально-етичних заповідей ;
·        удосконалення пізнавальних, організаторських та творчих умінь і навичок учня;
·        реалізація творчих здібностей вихованців;
·        досягнення успіху у справі;
·        професійна визначеність кожного випускника.
Технологія реалізації ідеї.  Прагну  пізнати особливості дітей у навчально-виховному процесі, забезпечити комфортні і безпечні умови для розвитку особистості учня, реалізувати його природні нахили, соціалізувати учнів, створювати сприятливі умовами для самореалізації особистості в країні відповідно до її інтересів та можливостей. Для розвитку професіоналізму, високої мотивації до праці як основи конкурентоспроможності особистості, позитивної  динаміки зростання рівня патріотизму, зростання соціальної і трудової активності, їх внеску до розвитку основних сфер життя, діяльності суспільства і держави, подолання екстремістських проявів окремих груп населення та інших негативних явищ, відродження духовності залучаю учнів до участі у всеукраїнських акціях, марафонах, флеш-мобах, роботі загону                 «Волонтер». Усвідомлюючи, що класний керівник є для підростаючого покоління духовним посередником між суспільством і дитиною, прагну створити сприятливі умови для формування особистості, внести необхідні корективи у процес виховання, скоординувати зусилля педагогів, сім’ї , соціуму.
Форми, методи та прийоми застосування ідеї:  
Виховання учнів реалізовую у процесі організації:
ü навчально-виховної діяльності
ü  позаурочної та позакласної діяльності; разом з учнями неодноразово здійснювали виїзд на природу, де проводили акцію «Відчуй себе на місці солдата» . У вигляді гри пейнтбол учні мали змогу відчути як почувають себе воїни,  які захищають нашу Батьківщину.
ü Позашкільної освіти; (створено проект «Як успішно здати ЗНО» http://solobkivci1.blogspot.com) для учнів 11 класу. Відстежую рівень знань, зміни досягнень учнів класу протягом кожного місяця.
ü роботи органів учнівського самоврядування;
ü взаємодії з батьками, громадськими організаціями, державними установами. Проводили акції  «Допоможи солдату!!!» учні та батьки класу активно вели збір коштів на придбання тепловізорів для солдатів з рідного села та не лише.
ü Художньо-естетичної діяльністі: концерти, виставки,  свята, тематичні вечори,  години поезії, музики, пісні;   художні конкурси;    театральні вистави.
Результативність досвіду.                
 В чому полягає моя методологічна позиція класного керівника? В роботі вважаю головним забезпечення розвитку особистості кожної дитини, її творчого потенціалу. Відносини з дітьми будую на принципах співробітництва, співтворчості і пам’ятаю, що вчитель може допомогти дітям розвивати почуття прекрасного, пробудити творчі сили. Основне призначення класного керівництва зумовлене сучасним завданням, яке ставить перед собою суспільство, - максимальний розвиток кожної дитини, збереження її неповторності, розкриття її потенційних талантів та   створення умов для нормального духовного, розумового  та  фізичного  вдосконалення.
Вчитель  повинен  бути  і  наставником, і  помічником, і  захисником, і  другом, який допоможе  дитині  набути не  тільки  знання  про  навколишній  світ, оволодіти  уміннями  і  навичками, а  й  допоможе  адаптуватися  в  цьому  світі, розкрити  і  проявити  свої  здібності, відчути  себе  самостійною, творчою  особистістю, яка  здатна  змінити  світ.
Завдання  вчителя – відкрити, захопити  і  спрямувати  кожного  учня  на  цікавий, змістовний особистісно і  суспільно  корисний  шлях  самовдосконалення.
Виховання  - процес  безперервний. Нагромадження  нових  знань, зміна  або  зміцнення  поглядів, переконань, звичок  відбувається  постійно.
        Усвідомлюючи, що класний керівник є для підростаючого покоління духовним посередником між суспільством і дитиною, прагну створити сприятливі умови та необхідні корективи у процес виховання, скоординувати зусилля педагогів, сім’ї , соціуму. В своїй роботі керуюсь принципом:  допомогти дитині знайти свій ключ до успіху, створити умови, у яких вона розкриватиме свої здібності, творитиме своє життя, зростатиме духовно, творчо, інтелектуально й самовдосконалюватиметься.
       Розуміючи важливість виховної діяльності класного керівника, відповідально виконую свої обов’язки, докладаю всіх зусиль, щоб виховання підлітків відбувалось в атмосфері добра і творчості, взаємодопомоги і взаємоповаги, доброзичливості та толерантності. Все людське пізнання є безперервним процесом постановки та вирішення нових завдань. Тому процес виховання  намагаюсь організувати  таким чином, щоб учень був змушений постійно тренувати здатність вирішувати творчі завдання.
      Набуваючи досвіду самостійного вирішення завдань, мої учні  поступово приходять і до самоосвіти – оволодіння теоретичним матеріалом і практичним вмінням, що створює можливості для самопізнання і самореалізації особистості.
Саме тому намагаюсь працювати в атмосфері доброзичливості і взаємної підтримки, що сприяє розвитку співробітництва.
      Вважаю, що сьогодні повинна змінитись  роль класного керівника: він повинен бути не наглядачем, не контролером, а виконувати роль консультанта та джерела знань, стати старшим товаришем, другом, порадником, партнером у спільній діяльності.
     Такий класний керівник не домінує, а співпрацює з учнями У своїй діяльності використовую різноманітні традиційні та інноваційні форми виховної діяльності - головне, щоб вони давали бажаний результат.
Критерії ефективності ідеї: Ефективність виховного впливу на учнів значною мірою залежить від встановлення правильного контакту з класом. А справа ця нелегка. Відразу знайти спільну мову і контакт з класом важко. Для цього необхідний тривалий час. У процесі роботи неминучі й конфліктні ситуації. Тому майстерність класного керівника полягає в тому, щоб вчасно підказувати учням правильну лінію поведінки, переконати їх, розбудити їхню думку, повірити в їхні сили та можливості, підтримати їх добрим словом. А слово – це найтонший різець, здатний доторкнутися до найніжнішої рисочки людського характеру. Вміти користуватися ним – велике мистецтво. Словом можна створити красу душі, а можна й спотворити її. Слово – це ніби той місток, через який наука виховання переходить у мистецтво, майстерність.
На сьогодні учні покращили свій рівень вихованості, змінилися показники  власної самооцінки, з батьками проведено ряд анкетувань в яких видно чіткий показник змін стосунків з дітьми.
Наукові джерела:
1.     Закон України «Про виховання дітей та молоді»: Проект // Освіта України. – 2004. – 14 верес. (№72). – С. 4 – 6.
2.     Про національну програму виховання дітей та учнівської молоді в Україні: Постанова Президії АПН України від 1 лип. 2004 р. Протокол № 1 – 7 / 6 – 98 // Освіта України. – 2004. – 3 груд. (№ 94). – С. 6.
3.     Концепція виховання дітей та молоді у національній системі освіти // Шкіл. Б-ка. – 2003. - № 3. – С. 11 – 19. – Бібліогр.: 10 назв.
4.     Ващенко Г. Виховання любові до Батьківщини: / Націоналізм і інтернаціоналізм/. – Лондон: Вид. ККСУМ, 1954. – 40 с.
5.     Ігнатенко П.Р. та ін.. Виховання громадянина: психолого-педагогічний і народознавчий аспекти: Навч. Посібник / П.Р. Ігнатенко, В.П. Ігнатенко, В.Л. Поплужний, Н.І. Косарєва та ін.. / Бібліогр.: с. 245 – 249. - /Міністерство освіти України, ІЗМН/.
6.     Кіндрат В.К. Щоб у серці жило чуття Батьківщини / В.К.Кіндрат // Почат. шк. – 1996. - №7. – С. 4 – 5.  
7.      Класний керівник у сучасній школі: Метод, посібник / В.М.Оржеховська,
          О.Шилипенко, С.В.Кириленко та ін. - К.: ІЗМН, 1996. -

Висновки: Підводячи підсумки, можу з гордістю сказати, що я задоволена наслідками реалізації програми. Діти стали по-іншому відноситись до себе:  це і гігієна, поведінка, ретельність;  до близьких: повага, вдячність; до оточуючих: почуття колективізму, патріотизму...
Я щаслива, що обрала саме професію педагога, що маю можливість спілкуватися з дітьми. Я з радістю віддаю всі свої ідеї дітям, і радію, коли бачу, як вони вбирають у себе всю інформацію, надану мною, настрій, який я несу їм, радість і щастя, яке мені хочеться розділити з ними.
Отже, я завжди буду пам’ятати, що кожне питання, кожна проблема і, головне, кожна дитина мають свою власну стежку, яку я допомагаю роздивитись. А для пошуку вірних шляхів я буду користуватись і досвідом спеціалістів, і слухати власне серце, свою фантазію, і пам’ятатиму про нестандартність, яка може додати декілька яскравих кольорів до веселки нашого життя.